Plaża Podvrške

Plaża Podvrške – część plaży jest z jeżowcami i kamieniami ale tuż obok, za wyspą Školjič jest przeuroczy kawałek z piaszczystym dnem, oznaczony na mapie Lučica (czyli z języka chorwackiego port). Wspomniana Školjič zachęca do spaceru, połączona asflatową drogą z Murter, co sprawia, że nie do końca powinno się nazywać ją chyba wyspą.

Warto ją obejść. Część osób wjeżdża autami, rozkłada hamaki wśród sosen delektując się cieniem w upalne dni. Jest mała przystań, można tu też ponurkować i np. zobaczyć śliczne rozgwiazdy. Naturyści również lubią to miejsce, ale starają się być dyskretni. To informacja na wypadek, gdyby komuś ich obecność przeszkadzała.

 

Wracając do plaży, jest trochę kamieni ale też piasek, wystarczy wybrać odpowiedni kawałek. Jest równie ładna jak Slanica, a nawet można zaryzykować stwierdzenie, że ładniejsza. Ogromną zaletą jest mniejszy tłok, duży parking (40 kun – 2017 rok) i brak zagłuszających się nawzajem przebojów puszczanych w barach. Można coś na miejscu zjeść, jest jeden bar i dwie budki z lokalnym fast foodem.

 

Dojazd z Murter
Z Murter (koło Konzum) należy kierować się albo na plaże Podvrškie lub MINI Camp – zależy jaki akurat Wam się trafi znak. Obydwa prowadzą w to samo miejsce. Droga jest  świeżo wyremontowana (rok 2017).

 

Z plaży można przejść (kierując się na północ) wygodnie do Vršak, po drodze mijając naturystów, którzy upodobali sobie te tereny.
Tu już spotkacie kamienie i urokliwe zatoczki z widokiem na Priśnjak (wyspa z latarnią – łatwo poznać chociaż z daleka wydaje się, że to kościół). Dróżką dochodzi się do pieszej ścieżki. Znak szczególny to ławeczka i kuweta dla psów 🙂 Piesza ścieżka prowadzi do Murter ale to już dalsza wycieczka 🙂