Betina

Betina to niewielka, historyczna wioska licząca około 800 stałych mieszkańców. Obecnie nastawiona głównie na turystykę ale ciągle obecne jest tu rzemiosło, rolnictwo i połów ryb.

 

Betina znana jest z długiej tradycji w dziedzinie produkcji drewnianych statków i pozostaje ciągle jednym z nielicznych ośrodków drewnianego przemysłu stoczniowego na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Warto zajrzeć do muzeum budownictwa drewnianych statków przy ul. Vladimira Nazora 7 i przyjrzeć się narzędziom i stosowanej technologii na przestrzeni lat.

 

Gorąco polecamy wizytę w starej części miasteczka. Łatwo trafić dzięki charakterystycznej wieży kościoła Sv. Frane. Jak widać na zdjęciach, znajdziecie tu urocze zakątki i wąskie przejścia. Potem od centrum (odnowiony plac, z pomnikiem) promenadą można przejść plażę Bilave. Długa, ze żwirkiem i kamieniami, całkiem spore parkingi, łatwo dostępna. Oprócz tego jest plaża miejska, przy której można zagrać w piłkę nożną na boisku ze sztuczną trawą. Warto udać się na spacer na Gradina lub obejść wybrzeżem (odsylacz). Do pobliskiego Murter można udać się „ciuchcią” ale to naprawdę blisko – jakieś 2 km.

Pomnik Chłopca

Betina - centrum, marina

Centrum, port

Betina centrum - mały port między zabudowaniami
Betina - kościół Św. Franciszka

Kościół Św. Franciszka

Betina - widok z kościoła Św. Franciszka

Widok z kościoła Św. Franciszka

Betina - widok z Gradine

Widok na Betine z Gradine

Betina - widok ze wzgórza Św. Roko

Widok na Betine ze wzgórza Św. Roko

Betina - uliczki


Betina - uliczki Betina - uliczki

Uliczki